Mājas tīrīšana bez ķīmijas: LOGI

Pavasaris nāk ar brīnišķīgām sajūtām, zilām debesīm un spožu sauli. Kad saule sāka spīdēt mūsu logos, es, protams, priecājos, bet tas arī bija lielisks atgādinājums, ka ir laiks pēc ziemas beidzot nomazgāt logus. Šogad pirmo reizi eksperimentēju ar logu tīrīšanu bez ķīmijas, izmantojot galda etiķi, un jāsaka - esmu patīkami pārsteigta par rezultātu!

Mirdzoši tīri logi ienes istabā pavisam citu gaismu

Es atzīšos – netīru visus logus vienā rāvienā. Man tas šķiet ļoti fizisks darbs, un negribu tam pievienot vēl negatīvu sajūtu un nogurumu. Tāpēc tīru pa gabaliņam. Vienu dienu virtuvē, otru lielajā istabā, bet šodien pabeidzu ar guļamistabas logu. Es arī neesmu tāds traks entuziasts tīrīt logus ziemā, tāpēc pēdējās nedēļas bija pirmās, kad beidzot pieķēros logiem. Man patīk, ka varu to darīt ar baudu un nenosalušiem pirkstiem. Un pie reizes kārtīgi sanāk izvēdināt māju. Win-win! Bet stāsts jau nebūs par manu vēlmi pēc tīras saules gaismas istabā, bet gan par to, kā šajā pavasarī uzsāku eksperimentus tīrīt māju bez ķīmijas.

Līdz šim izmantoju ne traki ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus. Kā apzinīgs cilvēks, pirku tos eko veikalos. Bet tu jau droši vien zini, cik sanāk iztērēt naudas, ja ieiet nopirkt visus nepieciešamos līdzekļus pavasara tīrīšanai. Nu, kašmars! Ar visu Zero Waste ienākšanu mūsu ģimenē, ienāca arī vēlme pētīt dabīgās alternatīvas. Un atradām! Šī noteikti būs rakstu sērija, jo tos līdzekļus var pagatavot dažādi. Bet sākšu ar logiem, jo tā, šķiet, ir viena no pirmām lietām, ko visi izdara pavasara tīrīšanas sakarā.

 

No sākuma logus nomazgājam un tad noslaukām lieko mitrumu ar lupatu

● MAZGĀŠANA ●

Es vienmēr sāku ar logu mazgāšanu, jo mūsu mājās tie pa ziemu paliek vājprātā netīri. Kādreiz mazgāju ar kaut kādu putojošo līdzekli, bet šoreiz ņēmu lietā dzeramo sodu. Ui, sodu es necik sen kā atklāju un nesaprotu, kā bez tās kādreiz dzīvoju. Tas ir maģisks tīrīšanas līdzeklis! Ja uz logiem vēl ir sakrājusies tāda putekļaina, grūti notīrāma kārta, soda to palīdzēs nomazgāt. Šajā solī izmantoju kaut kādu švammīti vai lupatiņu, bet domāju, ka mierīgi varētu iztikt ar vecu t-kreklu. Svarīgi ir traki neberst, lai nesabojā loga virsmu. Vienkārši pabraukā ar slapju lupatu un sodu pa logu.

Nomazgāju ne tikai pašus logus, bet arī rūtis ap tiem un palodzes. Ja jau slapinu tur visu, tad lai iet visa virsma! Kad viss nomazgāts, pārskrienu pāri ar kādu vecu lupatu, lai atbrīvotos no ūdens daudzuma. Mazgāšana ietaupīs tīrīšanas līdzekli, bet slaucīšana – avīzes vai papīrus.

Tad uz logu uzsmidzina ūdens-etiķa tīrāmo līdzekli un ar papīru nospodrina

● SPODRINĀŠANA ●

Tātad – nomazgājām ar sodu, tālāk izmantosim etiķi. Etiķis, tāpāt kā soda, mājas tīrīšanā ir maģisks palīgs! Etiķis ir skābe, kas pamatu pamatā nogalina baktērijas. Šis ir arī iemesls, kāpēc to izmanto visas mājas tīrīšanā, it īpaši virtuves un vannas istabas. Etiķis arī šķīdina netīrumus, kas tik bieži veidojas uz logu un spoguļu virsmām. Ja logus pirms tīrīšanas mazgāsi, tad pietiks ar to recepti, kādu izmantoju es. Ja negribas mazgāt, tad pašā sākumā vari izmantot tīru galda etiķi, lai attīrītu loga virsmu, bet pēc tam izmantot atšķaidītu.

Lai nesanāk tā, kā man (bija jāpārtīra divi logi, jo sanāca baltas švīkas), te būs pāris ieteikumi:

 

〉 Izmanto galda etiķi un (perfektā variantā) filtrētu vai vārītu ūdeni. Es pirmajā reizē mēģināju tīrīt ar savu pagatavoto citrusa etiķi (no apelsīnu sulas palikušās mizas 2 nedēļas mērcēju etiķī; rezultāts bija smaržīgs etiķis, kas ir super virsmu tīrīšanai, bet ne īsti logiem), bet labāks rezultāts bija pēc tīra etiķa lietošanas.

〉 Atvieglo sev darbu un patiešām noslauki slapji samazgātos logus. Tas padarīs procesu daudz ātrāku.

〉 Izmanto avīzes vai papīru (es izmantoju to, kurā man ietin puķes tirgū) kvalitatīvākam rezultātam.

 

Rakstu šo, jo mācījos, ejot grūto ceļu. Notīrīju divus logus ar ūdeni, tad gāju pāri ar savu citrusa etiķi un vēl tīrīju to visu ar kokvilnas lupatu. No sākuma viss šķita skaisti, līdz logos iespīdēja tiešā saule. Tad gan vairāk viss tik spīdoši neizskatījās. Jāsaka arī, ka vienu brīdi gribējās visu mest pie malas un tīrīt ar parasto līdzekli, bet tad pamēģināju papīru un cita lieta! Tas patiešām mainīja visu situāciju.

Cilvēki slavē arī mikrošķiedras lupatiņas, bet man tādas kvalitatīvas mājās nav, tāpēc izlīdzējos ar atrasto papīru. Papīrs biedzās, tāpēc paņēmām no vīra vecākiem avīzes. Kā saka – tīrījam pa vecam, un kaut kāda taisnība omīšu metodē ir!

Ja tev, tāpat kā man, etiķa smaka nav pati mīļākā, tad vari izmantot kādas ēteriskās eļļas. Es pieliku apelsīna, un sanāca ļoti foršs līdzeklis. Vēl es savam līdzeklim eksperimentālā kārtā pievienoju mazliet šnabja. Nezinu, vai tas baigi daudz dod, bet šur tur lasu, ka tas var palīdzēt izvairīties no baltajām svītrām.

Pilnais logu tīrīšanas komplekts: ūdens, soda, lupatas, etiķa līdzeklis un papīrs/avīze

 

● LOGU TĪRĀMĀ ŠĶIDRUMA RECEPTE ●

 

1 glāze baltā etiķa

1 glāze ūdens

20-30 pilieni ēteriskās eļļas

VAI

1/2 glāze baltā etiķa

1/2 glāze šnabja

1 glāze ūdens

20-30 pilieni ēteriskās eļļas

 

Pagatavošana: Tā ir gaužām vienkārša – visu salej vienā traukā un samaisa. Pilda kādā pudelē ar pūšamo uzgali. Es izmantoju pudeli, kurā senāk biju pirkusi ziedūdeni, kaut gan plānoju kaut kur meklēt citu. Gribētos tādu, kas ir īpaši ērta lietošanai, bet nekur neskrienu to pirkt. Domāju, ka varētu atrast kaut ko noderīgu savās vai ģimenes mājās. Ideālā variantā tā būtu stikla vai metāla pudele.

 

Mans verdikts ir pavisam vienkāršs – ja atrod pareizās metodes, soda un etiķis varētu būt mani vienīgie palīgi mājas uzkopšanā. Noteikti arī jāpiemin, ka šādi līdzekļi sanāk krietni lētāki. Un man, piemēram, strādā vienkāršs princips – ja neredzu nekādu atšķirību, kāpēc man izmantot ķīmijas, kuras nepazīstu, un maksāt tik brangu naudu? Noteikti zinu, ka soda un etiķis paliek manā skapītī, jo redzu tikai un vienīgi pozitīvo to izmantošanā mājās.

 

Vai esi mēģinājusi izmantot šīs senās un dabīgās metodes arī savās mājās?

Laura

TEV VARĒTU PATIKT

PADALIES ARĪ TU

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 Komentāri

 1. Atbildēt

  Zane

  10 aprīlis, 2017

  Ak laimīgā, Tev logi tīri un māja svaigi smaržo pēc apelsīnu pavasara! 🙂 Jāizlieto to buteli, kas pirms gada pirkta un atkal jau ir recepte, ko izmēģināt. Klau, Tu saki, ka soda un etiķis ir galvenie palīgi mājas tīrīšanas darbos, tad nu domāju, ka tos sanākt pirkt biežāk. Bet kā ar etiķa iepakojumu? Man prātā nāk tās plastmasas etiķa pudeles, kas manuprāt, cenā ir visdraudzīgākās. Ir “nekruti” etiķi pa mazām naudām stikla tarā?

  • Atbildēt

   Laura

   13 aprīlis, 2017

   Ai, etiķa pirkšana man tāda sāpīga tēma, jo šobrīd neesmu atradusi sakarīgu un lētu variantu, ko nopirkt veikalā ne plastmasas iepakojumā. Šobrīd pati taisu savu ābola etiķi. Redzēs, kā sanāks. Ja viss izdosies, rudenī noteikti taisīšu lielu, lielu toveri. Gribu arī sazvanīt kādus vīndarītājus, kuriem varbūt kāds vīns sagājis etiķī. Labprāt tādu atpirktu. Nu, vienvārd sakot, meklēju, meklēju iespējamās alternatīvas 🙂

 2. Atbildēt

  Inta

  25 aprīlis, 2017

  Kādās proporcijas tas etiķis jāmērfcē ar apelsīnu miziņām?

  • Atbildēt

   Laura

   25 aprīlis, 2017

   Nav īsti proporciju – es saliku gandrīz pilnu burku ar apelsīna mizām un pārlēju ar etiķi. Cik daudz vietas pietiek, tik lejam iekšā. Var mazliet atstāt augšā vietu, lai vairāk šī etiķa sanāk 🙂

 3. Atbildēt

  Iveta

  18 jūlijs, 2017

  Man mājās ir trīs tīrīšanas līdzekłi jau gadus 10: soda, etikis, citrons. Nonācu pie tā tikai dēł gimenes loceklu alergijam.

 4. Atbildēt

  LINDA

  28 jūlijs, 2017

  Iesaku izmēģināt Mikrofibras lupatiņu logiem – var notīrīt TIKAI ar tīru ūdeni vien un vienu lupatiņu. Pietiek viņa tiešām gadiem!!!
  Vērtīgs ieguldījums un visus logus varēs nomazgāt vienā reizē! Tiešām maina dzīvi un logu mazgāšanu – nekādas beršanas ar avīzēm un līdzekļu smaku… Savējo pirku Stockmann 1 stāva sadzīves preču nodaļā, bet domāju, ka ir pieejama arī citviet, pagaidām nav bijis vajadzības pēc jaunas:)

  • Atbildēt

   Laura

   3 augusts, 2017

   Esmu dzirdējusi labas lietas par mikrošķiedras lupatiņām, bet mācos iztikt bez sintētiskiem materiāliem. Mēģināšu meklēt rokā kādu dabīgāku alternatīvu, jo tādas esot 🙂

 5. Atbildēt

  Marta

  3 aprīlis, 2018

  Ar lielu patiku lasu Tavus rakstus! Ir radies arī jautājums – kā aizvietot veikalā nopērkamo trauku mazgājamo līdzekli ar kaut ko dabīgu, pašgatavotu?

  • Atbildēt

   Laura

   11 aprīlis, 2018

   Ja ir ok, ka neputo, mierīgi mazgā ar sodu, bet es izmantoju trauku mazgājamo, ko var iegādāties izlejamu (ieleju savā iepakojumā) no Purenn 🙂

 6. Atbildēt

  Aina

  6 septembris, 2018

  Paldies par dalīšanos un par padomiem. Patiešām, tā ir – kad sāc mēģināt tīrīt ar virtuvē pieejamajām izejvielām, tad ir svarīga katra nianse. Tāpēc man ir jautājums – kā tieši sodu izmanto logu apmazgāšanā – veido tā saucamo sodas pastu, sajaucot nedaudz ar ūdeni vai pa tiešo ber uz lupatas, vai šķīdini ūdeni, kur mērc lupatu?
  Un vēl jautājums – ar kādu līdzekli un kādu procedūru ievēro, tīrot tualetes podu?

  • Atbildēt

   Laura

   13 septembris, 2018

   Pēdējā laikā sodu pat neizmantoju, jo esmu sapratusi, ka logus var nomazgāt arī tikai ar ūdeni 🙂 Jā, ar tīru, parastu ūdeni. Lupatiņa, ūdens un dvielis noslaucīšanai.
   Bet, kad izmantoju, tad vienkārši iemērcu slapju lupatu sausā sodā.

   Par podu ir tā, ka izmantoju to pašu sodu, un pēc tam nodezinficēju ar etiķūdeni un ēteriskām eļļām (priede, tējaskoks vai kas cits).